Co to je Mapillary?

Světem proběhla zpráva, že Facebook koupil malou start-upovou společnost MAPILLARY. Taktický krok… z Facebooku se díky tomuto rozhodnutí stane komplexní platforma.

MAPILLARY je geniální v tom, že k tomu aby udržovala aktuální mapy používá vás.. A váš telefon, kameru v autě, cokoli co dokáže snímat obraz a ukládat si ho do paměti. 


V podstatě koncoví uživatelé jsou náhradou za GOOGLE auta. 


Díky tomu, se lépe udržují jejich mapy akutální a nestane se vám, že hledáte obchod a dojedete na starou provozovnu. 


Software eviduje 6,2 milionů kilometrů silnic, 186 milionů objektů důležitých pro dopravu a má k dispozici největší fotobanku uličních snímků. Vše je zapisováno pod přesnými souřadnicemi. 


Mapillary při analýze fotky používá software, který rozmaže obličeje a vyhodnotí důležité stavby pro dopravu. Tato aplikace také sleduje v jakém stavu jsou silnice. Využivají jí města k tomu, aby viděla, jak by mohla zlepšit veřejnou dopravu a nebo zda plní všechny pravidla například pro bezbarierový přístup pro své obyvatele.  
Aplikace běží na pozadí a dokáže snímat přes fotoaparát po pár sekundách fotografie jednotlivých míst, kde se právě nacházíte a odesílá je na server, kde si je pak můžete prohlédnout.

Technologie ovšem není tak špičková jako jsou GOOGLE auta a jejich 360 kamery. Což při zamyšlení se nad kvalitou konečného obrázku není až tak potřeba, protože my nepotřebujeme v případě MAPILLARY skvělou kvalitu a špičkový obraz, to mohou přenechat na GOOGLU, ale my potřebujeme aktuální mapy, kdy víme, že se skutečně koukáme na úplně nejaktuálnější verzi, kterou můžeme v dané chvíli mít.  


Aplikace slaví ve světě velké úspěchy a vznikla v roce 2014. Aplikace je pro jednotlivce zdarma, firemní zakazník již musí hradit licenční poplatek.


MAPILLARY je původem ze Švédska a má tři zakladatele. Získala 1,5 mil. dolarů na svůj rozjezd a nyní v červnu 2020 se stala součástí Facebook skupiny. Finanční detaily celé transakce nejsou uveřejněny. 


A jaká je vlastně vize této aplikace? Chce v budoucnu sloužit jako navigace pro autonomní auta, bude automaticky hlásit nehody na policii a ostatní zachranné složky a bude pomáhat veřejnému sektoru s hlášením poruch.