Poznej Česko - Kokořínsko

Kokořínsko jako CHKO bylo vyhlášeno v roce 1976 a leží na rozloze 410 km. Pokud právě plánujete ryze české prázdniny, určitě si na seznam připište Kokořínsko.

Čeká vás nádherná příroda chráněné krajinné oblasti, seznámení s pískovcem a také pohádkový hrad Kokořín. Natáčely se tu, mimo jiné, pohádky Princezna se zlatou hvězdou, Kouzelný měšec nebo Korunní princ.

Kokořínsko - Máchův kraj je unikátní tím, že na jeho rozloze najdete nespočet vesnických památkových rezervací, spoustu skalních útvarů, které vznikaly v období třetihor jako například:

Skalní město Bludiště v Romanově u Mšena si užijí děti i dospělí

Bludiště v Romanově u Mšena nabízí nádhernou přírodní procházku. Děti si tu na maximum užijí běhání, skákání, lezení přes kořeny či jiný dobrodružný průzkum členitého terénu. Společně s dětmi si můžete užít zdejší skalní soutěsky, vidět působení eroze na pískovec a obdivovat úzké členité chodbičky, jejichž atmosféra má své kouzlo. Toto bludiště je jako stvořené k speciálním dětským akcím. Proto výlet sem můžete spojit s nějakou cestou za pokladem či podobným doprovodným sezónním programem.

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka vás na chvíli vrátí do minulosti.

Skalní obydlí ukáže nejen dětem, jak žili ti nejchudší lidé v 19. století. Součástí ukázky je také dobová zemědělská technika. I zde je možnost prohlídku spojit se speciálním programem pro rodiny s dětmi v „kouzelné“ muzejní dílničce.

Hrad Kokořín zaujme starší děti s nadšením pro historii

Při návštěvě této oblasti byste rozhodně neměli vynechat ani prohlídku zdejší dominanty, a to samotného hradu Kokořín. Mimo výkladu hradní historie a možnosti mít jeho původní vybavení, včetně dobových novin a fotografií na dosah ruky, je odměnou jedinečný výhled z hradní věže na celou tuto oblast až na hrad Houska či Nový Dvůr.

Muzeum Eduarda Štorcha – nezapomenutelný pravěký zážitek

Mimo seznámení se se životem a dílem spisovatele, pedagoga a archeologa Eduarda Štorcha, se v muzeu budete s dětmi procházet mezi dokonale propracovanými exponáty pravěkých lidí, zvířat, zbraní, ale i hraček, které vás v myšlenkách vrátí do začátků lidské existence.

Kokořínsko je doslova rájem pro milovníky turistiky. Zaujmout malé i odrostlejší děti pouze skvostnými přírodními útvary, je však trochu málo, proto jsme vám záměrně, zmínily tipy na výlety, kde je program více či méně přizpůsoben hlavně dětským návštěvníkům. Jako rodiče se však nudit nebudete.

Za zmínku také stojí hrad Houska v blízkosti Kokořínska, stejně tak malý rodinný pivovar Lobeč, kde si můžete několik druhů a piva a pobavit se s majiteli pivovaru. 


Z místních restaurací určitě stojí za zmínku restaurace V Ráji či přímo v Kokořínském dole je proslavená Bába Šubrová.