Ježkovy voči!

Jednoduchý návod, jak při zahradních pracích neohrozit drobné živočichy.

Jaro je tady, a s ním i spousta povinností spojených s našimi zahradami. Sekání trávy, provzdušňování půdy, plení, sázení, setí, ale třeba i pálení klestí a listí, které zbylo od podzimu. Víte ale, že právě touto činností můžete smrtelně poranit spoustu drobných živočichů?

Každoročně se ve dveřích záchranných stanic objevují lidé, kteří podcenili spícího ježka v hromadě klestí a na poslední chvíli ho stihli vytáhnout z plamenů. Takový ježek má pak pochopitelně následky do konce života a ve většině případů již nemůže být znovu vypuštěn do volné přírody. Vypalováním klestí neohrožujete pouze ježky, ale i další drobné zvířectvo, například žáby, slepýše či různé druhy hmyzu.

Přitom by stačilo za cenu nějaké té práce navíc zranění těchto zvířat předejít, a to například tím, že hromadu klestí, kterou se chystáte zlikvidovat, předem přeházíte, nebo založíte oheň opodál a pouze listím přikládáte. A tím vůbec nejlepším a nejohleduplnějším řešením vůči celé přírodě (i Vašim sousedům) je listí a klestí zkompostovat.

Tím si totiž zajistíte čisté svědomí, cestu na záchrannou stanici a navrch i život bezbranného zvířete. A za to ta práce navíc rozhodně stojí. :-)