Jak pomoci ptákům v zimě?

Opeření pěvci bojují především v zimě s nedostatkem potravy. Pomoci jim může každý ve městě i na vsi, stačí si pořídit krmítko. Jak krmit a sledovat ptáky, radí ředitel projektu Ochrana fauny Pavel Křížek.

Prozraď nám Pavle, které ptáčky spaříme na domácím krmítku nejčastěji?

Podle toho, jestli bydlíte ve městě, na venkově nebo blízko lesa, takoví ptáčci budou vaše krmítko navštěvovat. Je to krásná podívaná pro dospělé a především pro děti, které se tak hodně naučí o naší přírodě. Věrnými návštěvnicemi krmítek bývají sýkora koňadra a sýkora modřinka, kterým chutnají semena, hlavně slunečnice, ale i lůj s kousky masa. Častým strávníkem je také vrabec domácí a vrabec polní. Oba dva dávají přednost semenům, která nejraději sbírají na zemi pod krmítkem. Kos černý má zase rád bobule a plody nejrůznějších dřevin, třeba jablka, která můžeme poházet po zemi. Vezme za vděk i rýží, ovesnými vločkami, strouhanou mrkví, či vařenými neosolenými bramborami. Hrdlička zahradní zase miluje slunečnici, obilná semena a bobule. Pěnkava obecná dává přednost semenům plevelů, stromů a dužnatým plodům jako třeba jeřabinám.

Vhodná semena, ořechy nebo ovesné vločky pro sebe i pro ptáky si opatříš na Countrylife.cz.

Co by mělo správné krmítko pro opeřence splňovat, aby se na něm cítili dobře?

Pokud máme zahradu, umístíme krmítko 1,5 metru nad zemí a 2 metry od nejbližších stromů či keřů. Tím znemožníme přístup predátorům, kteří by mohli ptáky na krmítku snadno lovit. Důležité je také zastřešení, aby byla potrava chráněná před sněhem a deštěm. Jakmile se opeřenci naučí létat na naše krmítko, musíme ho pravidelně čistit, to znamená zbavovat trusu a slupek od semen.

Kdy a jakým způsobem začínáme ptáčky krmit?

Nejvhodnější dobou k zahájení přikrmování bývá začátek listopadu. Množství potravy je potřeba přizpůsobit aktuálnímu počasí. Pokud udeří mrazy a leží vyšší sněhová pokrývka, dopřejeme opeřencům více potravy, protože spotřebují více energie na zahřátí. Důležité také je dodržovat pravidelnost krmení. Pokud už si krmítko pořídíte, vždy dbejte na to, aby ptáci měli stále zasypáno! Pokud se ke krmítku nedostanete denně, je ideálním řešením samonásypné krmítko, které má zásobník, z něhož potrava sama postupně vypadává.

Krmítka pro ptáky prodávají v SUPER ZOO a Krmení.cz.

Co našim ptáčkům zpěváčkům chutná?

Ptáci, kteří u nás přezimují, se většinou živí rostlinnou potravou - různými semeny, jádry, bobulemi a jinými plody. Většina z nich nejčastěji zobe slunečnicová semena - to platí zejména pro sýkory, brhlíky, zvonky a podobné druhy. Vrabci nebo hrdličky zase uvítají oves, proso a pšenici. Vhodným krmením jsou již namíchané směsi označované jako krmivo pro venkovní ptactvo či zimní směs, které někdy obsahují i luštěniny a kukuřici.

Pokud máme zahradu, tak potěšíme kosi a kvíčaly několika jablky zavěšenými na stromech. Při troše štěstí pak na nich můžeme pozorovat i hejna severských návštěvníku – brkoslavů. Strakapoudy, sýkory či brhlíky zase pohostíme tukovou směsí, kterou si buď sami vyrobíme anebo ji zakoupíme hotovou v podobě lojových koulí. Tukové směsi vždy věšte na stinná místa, aby se na slunci neroztavily a nežlukly.

Zobání pro venkovní ptactvo včetně lojových koulí seženeš v SUPER ZOO a Krmení.cz.

Jaká potrava na ptačí krmítko naopak nepatří?

Nedávejte ptákům plesnivé či jinak zkažené krmivo. Také jim zásadně nepředkládejte zbytky z kuchyně, protože jim způsobují zažívací potíže. Ptákům můžete dopřát vařenou rýži, maso nebo lůj, které však nesmí být solené, kořeněné, uzené nebo přepálené. Z vlastní kuchyně můžeme použít ještě ovesné vločky, strouhanku z nesoleného pečiva, strouhanou mrkev a vařené neosolené brambory.

Vhodnou zeleninu a ovoce v bio kvalitě nakoupíš v e-shopu Freshbedýnky.

A poslední otázka Pavle, je možné, že nám do krmítka přijdou i jiná zvířátka než ptáci?

Přikrmovat můžeme i veverky, jejichž pozorování na krmítku je opravdu příjemným zpestřením. Ideální je však krmit veverky mimo ptačí krmítko. Takové krmítko pro veverky vyrobíme ze dřeva, kde stříšku tvoří 3 - 4 milimetry silné plexisklo, které nesmí být příliš těžké, aby ho veverky dokázaly nadzvednout. Stříška by měla být mírně zešikmená s přesahem, aby po ní stékala voda.

K přikrmování veverek je vhodná slunečnice a lískové nebo vlašské ořechy vyloupané i vcelku. Můžete jim nasypat i směs pro činčily, která navíc obsahuje vitamínové granulky pro hlodavce, sušené banánové chipsy, dýňová semínka, bukvice a jedlé kaštany.

Na otázky odpovídal ředitel projektu Ochrana fauny Pavel Křížek. Pokud zrovna netřeš bídu s nouzí, můžeš tento projekt zaměřený na pomoc zvířatům v nouzi podpořit finančním darem přímo prostřednictvím sítě My Fair Landia, anebo svými nákupy v síti. Prozkoumej, jak to funguje.
Blog autor
Autor

Provádím Stráží a dodávám Textové lahůdky.