6 eko kosmetických vychytávek, které prospějí vám i přírodě

„Krásnou pleť a zdravé tělo můžeme získat jedině z čisté přírody,“ říká Hana Dubovská. V rozhovoru se podělila o zkrášlovací fígle.

Majitelka bezobalového obchodu Jindřichohradecké zero už hezkých pár let experimentuje s přírodní kosmetikou a o své poznatky se pak dělí se svými zákaznicemi. Žen, které se vrací zpět k síle přírody, přibývá.

Přírodní oleje jsou univerzální

Ve svých eko začátcích přešla Hana Dubovská z konvenčních krémů na přírodní, které se většinou skládají z rostlinných a éterických olejů a dále obsahují bylinné výtažky a šetrné konzervanty. “Pak jsem vyzkoušela čistě rostlinné oleje a už jsem u nich zůstala. Zásadní je nanášet olej na vlhkou pleť. Osobně miluji růžovou vodu, kterou si nejdřív postříkám tvář a pak do pleti vmasíruji pár kapek oleje,” prozradila osvědčený kosmetický trik. Rostlinné oleje střídá Hana podle ročního období a velmi se jí osvědčila směs šípkového s jojobovým. “Z růžové vody a trochy mandlového oleje si připravuji i odličovač na oči, který neštípe a po odlíčení mám pokožku kolem očí přirozeně hydratovanou a vyživenou,” doporučila. 

Není mýdlo jako mýdlo

Čím méně chemie přes pleť absorbujeme, tím jsme zdravější a zároveň tím snižujeme i ekologickou zátěž pro přírodu. Přírodní mýdla neobsahují přidaná chemická pěnidla, konzervanty ani parabeny. Skládají se ze zmýdelněných olejů a dalších přírodních látek s pozitivními účinky na naši pleť, jako jsou éterické oleje, jíly, kozí mléko, med, sůl či bahno z mrtvého moře. “U tuhých mýdel a šamponů dávám přednost těm, které v sobě nemají ani v přírodní kosmetice povolené konzervanty jako třeba výtažek z grepových jader. Jednak je to u tuhých mýdel zbytečné a jednak panují o účinnosti a neškodnosti zrovna tohoto přípravku jisté pochyby,” říká Hana Dubovská. Osvědčily se jí eko mýdla českých značek Caltha nebo Naturinka Bohemia.

Pratelné odličovací tampony šetří přírodu i peněženku

Po použití stačí bavlněné odličovací tampony přeprat v ruce žlučovým mýdlem a nechat uschnout. “V tom případě si jich nemusíte kupovat moc, mě osobně stačí tři,” uvedla Hana. Kosmetické tampony z přírodního materiálu lze samozřejmě prát i v pračce. Jejich opakovaným používáním vám rázem zůstává víc peněz na další parádu a navíc ulevíte přírodě, která nemusí pracně rozkládat ty jednorázové.

Přírodní barvy na vlasy je pro hravé povahy

Jednu z mnoha cest, kterou do ženského těla proniká enormní množství toxických látek, představují chemicky barvené vlasy. Z tohoto důvodu preferuje Hana Dubovská přírodní barvy, které vlasy navíc pěstí a posilují. Jak dále sdělilla, mají však i jisté „nedostatky“, kterými je omezenější výběr barevných odstínů a větší náročnost při barvení šedin. Navíc jsou přírodní barvy permanentní, takže se s nimi hůře experimentuje. “Proto je doporučuji jen pevně odhodlaným zákaznicím, které nebazírují na konkrétním barevném výsledku. Já osobně mám výbornou zkušenost s barvami a bylinnými prášky na vlasy značky Pukky Nature,” pochlubila se ekologicky smýšlející Jihočeška.

Přírodní deodoranty ve znovu plnitelných obalech

Dokonce i přírodní deodorizační látky, jakými jsou soda bicarbona, škrob nebo oxid zinečnatý, je třeba na pleti nejprve vyzkoušet. “Já si oblíbila tuhé deodoranty od Biorythme. Ačkoliv jsem zprvu měla nepříznivou reakci na sodu v nich obsaženou, začala jsem deodorant po krátké pauze před použitím lehce vlhčit. Tím reakce na sodu přestala,” předala další kosmetickou eko vychytávku Hana. “Na této značce oceňuji také možnost použít stejný obal vícekrát. Jednoduše si do něj koupíte náhradní náplň a hned je o plastový odpadek méně,” doplnila.

Lufa a kávová sedlina jako eko peeling

Na jemný celotělový peeling, kterým neznečistíme životní prostředí, je ideální rostlina lufa. Ve formě hotových houbiček  se k nám dováží z Egypta, nicméně ji lze vypěstovat i u nás doma. Šupinek a odumřelých buněk v obličeji se zase zbavíme pomocí kávové sedliny. “Nejprve si dopřeji vynikající zrnkovou kávu a do zbylého logru pak přidám pár kapek oleje a touhle čistě přírodní směsí si skvěle vyčistím pleť,” chválí si zkušená ekožena Hana Dubovská.
Sleva
INZERCE: Tip na nákup
Vyprší za 1 dní
Dětská zubní pasta Elmex Junior se slevou 46%!
Dětská zubní pasta Elmex Junior se slevou 46%!