7 tipů, jak v zimě ušetřit za teplo

Věděli jste, že chytrou úsporou za energie každoročně pomůžete své peněžence několika tisícovkami? Aplikujte sedm úsporných tipů od rad našich babiček až po moderní technologie.

Elektřina a plyn se zdražují - vyjednejte si dobré ceny

Když se lidem daří, zvyšují energetici ceny energií. To však neznamená, že s tím nemůžete nic dělat. Je to přesně naopak. Neváhejte vyhlásit výběrové řízení na nejvýhodnějšího dodavatele. Chytrou kalkulačku na srovnání cen energií pro vás připravil Tarifomat. Kromě toho se vám zdarma ozve zpět a poradí, kde získáte nejlepší cenu. Tarifomat za vás vyřídí i výpověď vašemu současnému energetikovi, který sází na vaši bezradnost. Cenové rozdíly mezi jednotlivými dodavateli se mohou vyšplhat i na několik tisícovek ročně.

Nevypínejte topení, raději temperujte

Obzvlášť staré budovy se silnými zdmi je potřeba nahřát. Stěny do sebe teplo akumulují a pak ho sálají zpět. Pokud necháte kamennou chalupu promrznout, zabere vám její opětovné nahřátí minimálně dva dny. Lepší je kohouty topení v historických budovách nevypínat a když odcházíte do práce, jen je stáhněte na temperování. 

Seveřané se doma teple oblékají

Obyvatelé severských zemí běžně chodí v teplém oblečení i doma. Starý trik proti chladu spočívá v několika vrstvách oblečení, které zahřejí lépe, než jeden tlustý svetr. Nezapomeňte na dostatečně dlouhé tílko, které vám nepoleze z kalhot. Už naše babičky věděly, proč je dobré uplést každému členu rodiny pár teplých vlněných ponožek. Opatřete si alespoň jedny takové a noste je přes normální tenké ponožky, které hodíte večer do špíny. Ty vrchní vlněné pak stačí ručně přemáchnout jednou za 14 dní, časté praní totiž přírodní vlna nesnáší.

Prachová peřina hřála už hradní pány

Rytíři a králové ve svých kamenných hradech rozhodně nemrzli. V obytných místnostech se běžně topilo a kromě toho spali naši předkové v postelích s nebesy. Závěsy včetně textilního stropu umožňovaly spací prostor zadýchat a udržet v něm příjemné teplo. Navíc šlechta nešetřila ani na prachových peřinách, protože peří je nepřekonatelný přírodní izolant proti chladu.

Teplo rádo mizí stropem

Pokud se nad vámi nachází už jen půda, nepodceňujte její izolaci. Ve starých chalupách se na půdách právě za tímto účelem skladovalo seno a sláma pro hospodářská zvířata a tepelné ztráty byly díky tomu minimální. Pokud žádné ovce ani krávy nechováte, ale přesto chalupaříte, zvažte jako ekologickou tepelnou izolaci třeba ovčí vlnu. Minerální vata také postačí a investice do ní se vám nejspíš vrátí hned první zimu.

Závěsy či těsnění v oknech zabrání průvanu

Naši moudří předkové neměli ve zvyku umisťovat otopná zařízení přímo pod okna. Místo toho hospodyňky na zimu vytáhly těžké až na zem dlouhé závěsy, které přes noc spolehlivě zabraňovaly úniku tepla okny. Překrývat moderní topení pod oknem však vaší peněžence neprospěje. V tom případě vám nezbývá, než opařit vnitřní okenní špaletu vhodným těsněním.

Světelné vychytávky prozáří domácnost

Hodně lidí se připravuje o světlo pronikající okny nevhodnou výmalbou místností. Pokud necháte okenní špalety, podlahu a strop světlé, poslouží jako odrazová plocha pro světlo a vy nebudete muset tolik svítit. Krom promyšleného designu se vyplatí investovat i do nákupu elektrických spotřebičů včetně žárovek s nízkou energetickou spotřebou. Třeba v naší síti si můžete vybrat z vhodných produktů společnosti Euronics a pokud je nakoupíte právě prostřednictvím My Fair Landia, tak my darujeme 25 % z naší odměny na dobročinné projekty.