Věděli jste, že chronickými on-line vratkami zmaříme tuny paliva ročně?

Skoro 70 procent oblečení objednaného přes internet vrátí zákazníci zpět. Podle statistiky módního eshopu Zoot putuje 8 z 10 objednaných kusů zpátky do skladu.

Vášnivým vracečům zvoní hrana

On-line prodejna Zoot si začala hlídat historii nákupů. Zákazníkům, u kterých drasticky převažuje vrácené zboží nad skutečně zakoupeným, zkrouhne dosavadní výhody. Odzvonilo i těm, kteří rádi zmeškávají vyzvednutí objednávky. Patologičtí vraceči a vracečky musí také nově platit předem. Kromě toho si mohou objednat maximálně šest kousků oblečení denně. Ale ruku na srdce, kdo ve skutečnosti potřebuje šestero svršků denně? Je zkrátka načase, abychom se zamýšleli nad svým chováním a zodpovědností. Přitom se dá on-line pranýři lehce vyhnout, stačí, když si u Zootu koupíte jednu z každých tří objednaných věcí.

Zoot si zametl před vlastním on-line prahem

Aby si dámy mohly udělat tu správnou představu, zda jim vyhlídnutý on-line kousek skutečně padne, prezentuje Zoot své oblečení na živých modelkách. Navíc jsou jednotlivé střihy zachyceny na fotografiích v co nejvěrnějších barvách. Dalším způsobem, jak zooťáci předchází nešvaru vracení, je důsledné přeměřování velikostí před odesláním zboží. Český módní eshop uznává, že nejednotné velikosti značek mohou vést k oprávněným reklamacím. Kromě toho se samotní zákazníci aktivně podílí na evoluci zodpovědného online nakupu a mohou zasílat své zlepšováky na horkou linku: mamnapad@zoot.cz. Tak neváhejte a jděte do toho. Pokud bude mít vaše doporučení skutečně hlavu a patu, odměna vás nemine.

Přijměme on-line zodpovědnost za uhlíkovou stopu

Naťukat si prstem zboží do virtuálního košíku moc práce nedá, přesto stojí za vyřízením on-line objednávky spousta lidské práce při balení a přeměřování zboží a při jeho následném doručení až k nám domů. Ať už si zboží skutečně koupíme nebo ne, eshop musí své lidi v obou případech zaplatit. O výrazné uhlíkové stopě, kterou za sebou zanechává související doprava, netřeba dlouze mluvit. Přeci jen, když se člověk musí sám na vlastní náklady dopravit do kamenného obchodu a tam si oblečení pracně vyzkoušet, důkladně si rozmyslí, co skutečně potřebuje. Právě proto vytvořil zooťácký eshop Výdejny radosti, kde si můžeme objednané zboží před nákupem nejdřív obléci. Ani tento vstřícný krok ze strany prodejce však není samospásný a tak nejsou výjimkou zákaznice, které si objednají sto kusů oblečení a pak se na výdejně ani neukážou.

Tak co ženský a chlapi, pomůžete nám sprovodit zbytečné vratky ze světa? Stačí nakupovat fér.