15 rostlin, které vám doma i v kanceláři pročistí vzduch

Víte, že některé rostliny vám doma poslouží i jinak, než jen jako hezké interiérové doplňky?

Plánujete si pořídit rostlinu, která vám hezky doladí interiér v domácnosti nebo v kanceláři? Pak pokračujte ve čtení, dozvíte se totiž, kteří zelení společníci vám pomohou pročistit vzduch. Je samozřejmě pochopitelné, že jedna malá rostlinka vás určitě nespasí, takže pokud toužíte po čistším ovzduší, doporučuje se do jedné místnosti umístit mezi pěti až dvaceti rostlinami. A nebojte se, ačkoli většina rostlin v noci v rámci fotosyntézy vylučuje oxid uhličitý, v takovém množství vás určitě neudusí. Naopak!

1) Tchynin jazyk

Tahle kancelářská stálice i obyvatelka bytů našich babiček je rozhodně tou pravou volbou pro začátečníky, kteří se řadí mezi nedolívače a obecně rostlině neplánují věnovat všechen volný čas. Tchynin jazyk je k dostání v mnoha barevných i velikostních variantách, snese tmavé kouty i světlejší police.

2) Šplhavnice

Filodendrony, potosy, čistě zelené nebo barevné, tyhle rostliny přežijí téměř všechno. Ve svém přirozeném prostředí deštných pralesů šplhají po kmenech vyšších rostlin, bude se jim tedy dařit ve většině světelných podmínek, ideálně někde na polici nebo v závěsném květináči.

3) Fikusy

Některé jsou náročnější, jiné zvládne i naprostý začátečník, všechny jsou však běžně dostupné a čistí vzduch. Pokud jim dáte náležitou píči, dostatek světla a pravidelnou zálivku, budou vám sloužit spousty let.

4) Syngonia

Další běžnou pokojovkou je syngonium, zajímavá rostlina s listy ve tvaru šipky. Zvládne většinu světelných podmínek a libuje si v pravidelnější zálivce, určitě se ale řadí mezi rostliny pro úplné začátečníky.

5) Draceny

Malé, velké, s širokými listy nebo s tenkými, draceny se rovněž řadí mezi nejběžnější pokojovky. Nevyžadují žádné speciální zacházení, postačí jim dostatek rozptýleného světla a občasná zálivka.

TIP: Nejčastějším důvodem úhynu rostlin v domácnostech je přelití. Než tedy půjdete zalévat, strčte do zeminy ukazovák až po druhý kloub a pokud bude hlína suchá, pak teprve zalévejte.

6) Zelenec

Znáte ho ze školních tříd nebo z kanceláří. Zelenec je další začátečnickou rostlinou, která při správném zacházení pochytá toxiny všude tam, kam ji umístíte.

7) Orchideje

Pokud sbíráte tyhle kvetoucí nádhery, můžete se radovat. Váš vzduch je totiž čistý jako lilium!

8) Máta

Pěstujete si vlastní interiérovou bylinkovou zahrádku? Pokud vám na parapetu roste i máta, máte štěstí. Tahle voňavá (a chutná!) rostlinka je totiž také lovcem toxinů!

9) Difenbachie

Ačkoli rostlina jako taková je pro člověka i zvířata prudce jedovatá, díky svým velkým zeleným listům zvládne filtrovat vzduch jako ďas. Takže když si po manipulaci s mramornatkou důkladně umyjete ruce mýdlem a teplou vodou, hrozí vám jen čisté ovzduší.

10) Aloe Vera

Aloe je díky gelu obsaženému v listech něco jako živoucí lékárnička, která díky sukulentní povaze vyžaduje jen spoustu světla a velmi slabou zálivku. Ale málo se ví, že i Aloe dokáže čistit vzduch!

TIP: Rostliny kupujte u ověřených dodavatelů a zkuste se vyhnout velkým obchodním centrům. Předejdete tak nechtěným škůdcům nebo uhnilým kořenům!

11) Voskovky

Voskovky známe zejména od našich babiček a maminek, jělikož tyhle uměle vypadající rostliny byly populární pár desítek let nazpět. Jejich sláva se však vrací, a tak si pár rostlin s voskovými listy a voňavými květy obstarejte i vy!

12) Pepřince

Ani pepřince nejsou na údržbu nijak náročné. Zvládají silné světlo i polostín, zálivku vyžadují až ve chvíli, kdy mají téměř kompletně vyschnutou hlínu v květináči. A protože mají velké zelené listy, vzduch filtrují jako diví!

13) Kapradiny

Máte doma vlhko a méně světla? Pořiďte si kapradinu a rázem si budete připadat jako na lesní mýtince. Jen jim jednou týdně dopřejte vlažnou sprchu, bez které vám budou vadnout, osychat a postupně zajdou.

14) Lopatkovce

Kdo by neznal lopatkovec. Stálezelená rostlina s bílými květy dominuje regálům obchodních řetězců, protože její pěstování je vážně hračka. Zvládne horší světelné podmínky i lehce nepravidelnou zálivku. Zmákne ji tedy každý začátečník, který by chtěl v bytě lépe dýchat.

15) Zamiokulkasy

Pokud bydlíte v jeskyni (nebo v přízemní garsonce s jedním oknem), zapomínáte na zalévání a vůbec na to, že nějakou rostlinu máte, pořiďte si kulkas, zamiokulkas, zamiokulkádu. Tahle rostlina, která vypadá, jako by spadla na Zem z jiné planety, je tak nenáročná, že si sem tam budete myslet, že jde o umělku.

TIP: Nezapomínejte rostlinám pravidelně omývat listy. Právě v nich probíhá fotosyntéza a další procesy, které mimo jiné čistí vzduch. Pokud jsou však póry v listech ucpané, rostlina se dusí a hladoví!