Co je to greenwashing a jak se mu vyhnout

Ekologie je v kurzu. Ale realita zdaleka není tak zelená, jak by se zdálo.

Možná jste si všimli, že se v reklamách, na billboardech či na obalech známých výrobků čím dál častěji objevují zelené přírodní motivy, slova jako eko či eko-friendly nebo křiklavé, na první pohled líbivé slogany hlásající zodpovědnost, udržitelnost a málem i duhy a jednorožce. Ve většině případů jde však pouze o iluzi, kterou nám velké korporace servírují pod nos, protože ekologie se teď nosí. Zkrátka a dobře jde o jeden velký zelený marketingový tah. 

Greenwashing je pojem, který pochází z anglických slov green (zelený, popř. ekologický) a whitewashing (cenzura). Oxfordský slovník tento pojem definuje jako “dezinformaci šířenou organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe”. Jednoduše řečeno, je to jedna velká nafouknutá bublina, protože ekologie je zrovna “in”. Aby ne. V době, kdy už se nemluví o globálním oteplování, ale o globální krizi, naší planetou se šíří požáry obrovských rozměrů a oceány trpí pod nekonečným množstvím plastů je zodpovědnější přístup k ekologii vcelku logickým krokem. Spousta firem však volí ta nejsnazší řešení, která častokrát o ekologii ani nezavadí. 

Mezi časté greenwashingové praktiky patří například jednorázové “eko-akce” nebo výzvy na sociálních sítích. Řekněme, že světoznámý řetězec s oblečením H&M vyzve své zákazníky, aby do prodejen nosili staré oblečení, za které si mohou vybrat oblečení nové. To je hezké, že? Ekologie, recyklace a vůbec zodpovědnost firmy vůči životnímu prostředí téměř zakryje fakt, že tolik oblečení, které prodejny vyberou od zákazníků v rámci několika dní zvládnou vyprodukovat zaměstnanci dané firmy z rozvojových zemí za jedinou ranní směnu. A co víc, samotná recyklace taky není zrovna růžová.

Dalším poměrně čerstvým příkladem je fastfoodový řetězec McDonald’s a jeho brčkové faux pas. Ano, McDonald's se snaží jít příkladem ostatním řetězcům, kde k menu běžně dostanete nápoje v plastových kelímcích s plastovými uzávěry a navrch s plastovými brčky, ovšem brčka z "mekáče", jak se před nedávnem ukázalo, rovněž nejsou vůči životnímu prostředí zrovna ohleduplná, ačkoli jsou papírová. Proč? Protože je (narozdíl od těch plastových) nelze recyklovat. Tak snad příště. 

Teď tak trochu z jiného soudku. Už jste někdy viděli reklamu na “zelenou” kosmetiku nebo čistící prostředky do domácnosti, které jsou BEZ té a té složky? V tom případě zpozorněte a zkuste si během několika vteřin na internetu ověřit, jak dlouho je daná složka při výrobě kosmetiky a čističů zakázaná. Možná budete překvapeni, ale stejně, jako existují trendy složky, které jsou zkrátka “must-have” (typicky ORGANICKÉ složky nebo ještě lépe KYSELINA HYALURONOVÁ), jsou také složky, které skrz mediální skandály div nebudí lidi ze spaní, jsou zkrátka jedno velké NE. Co na tom, že už se do přípravků nepřidávají klidně i několik let. 

V neposlední řadě bychom měli zmínit i greenwashing, který je “pouze” psychologický a který si ani nemusíte uvědomovat. Vezměte si například reklamy na balenou vodu. Vidíte před sebou malebnou, člověkem netknutou českou krajinu ozářenou prvními ranními paprsky právě se probouzejícího slunce, slyšíte radostně prozpěvující ptáčky, pozorujete mladou srnku se srnčetem, jak pijí ze zurčícího, křišťálově čistého pramene? Greenwashing 101. Co na tom, že právě dodavatelé minerálních (i naprosto obyčejných!) vod produkují tuny plastu denně. Fungují přeci v souladu s přírodou, no ne?

Jak se tedy greenwashingu ubránit? Jednoduše - buďte o krok napřed. Zajímejte se a vzdělávejte se, používejte selský rozum, podezírejte a nedůvěřujte slepě značkám jen proto, že na sebe nalepí zelenou etiketu a hashtag #ekofriendly. Neříkáme, že všechny akce, návody nebo inovace velkých značek jsou nutně špatné - naopak! Jen je třeba si uvědomit, kdy se firma o ekologii doopravdy zajímá a kdy se jen snaží naoko zalíbit zákazníkům, kteří požadují zelenou změnu.

A jedna důležitá rada na závěr - nezapomeňte podporovat takové značky, firmy či lokální prodejce, kteří si nálepku eko-friendly doopravdy zaslouží.