Vypěstujte si z kuchyňských zbytků plnohodnotné rostliny, 1. část

Kdo v dnešní době nemá doma alespoň jednu rostlinu, jako by nebyl. Víte ale, že spoustu rostlin si můžete sami vypěstovat z kuchyňských zbytků, které byste jinak vyhodili?

Řapíkatý celer 

Chcete si doma vypěstovat křupavou zeleninu plnou vitaminů, která se skvěle hodí do polévek, omáček i do salátů? V tom případě kupte takový řapík, který bude dole srostlý, stonky určené ke konzumaci uřízněte asi pět centimetrů nad spojem a ten umístěte do sklenice s vodou. Do několika týdnů vyžene celer kořínky, v tu chvíli ho přesaďte do květináče se substrátem a zanedlouho můžete chutnou zeleninu hravě sklízet z pohodlí domova.

Mrkev a petržel

Jen málokdo z kořenové zeleniny neodřízne nevzhledné vršky. Ale ani ty nemusíte vyhazovat! Podobně jako u celeru, i u mrkve s petrželí seřízněte alespoň tři centimetry dlouhou čepičku. Tu napíchněte na párátka, aby vám  držela v zavařovací sklenici a do vody byla ponořená jen ta část, ze které časem vyrostou kořínky. Jakmile bude mít rostlina dostatečný kořenový systém, přesaďte ji do květináče a těšte se na čerstvou nať vhodnou jak do polévek, tak i do salátů.

Čočka, fazole, cizrna a další luštěniny

Ne nadarmo má většina z nás v živé paměti školní pokusy s pěstováním luštěnin. Čočka, fazole, hrách a jim podobné, na vlákninu bohaté rostliny jsou totiž extrémně nenáročné na pěstování. Stačí vzít pár (nepředvařených a vysušených!) semen, vložit je do květináče s vlhkou zeminou, který umístíme na světlé místo a pravidelně rosíme, a pozorovat, jak se během několika dní začnou vrstvou hlíny prodírat mladé výhonky. Ty se skvěle hodí například do salátů, jelikož mají specifickou chuť a spoustu vitaminů.

Avokádo 

Ačkoli v našich zeměpisných šířkách pravděpodobně domácí avokádo nikdy nesklidíte, vypěstovat si vlastní rostlinku z mohutné pecky je přeci jen zážitek. Nejprve opatrně vyjměte pecku - a dejte pozor, ať ji nerozpůlíte! Do pecky ze tří či čtyř stran zaražte párátka (cca 1 cm do hloubky, ne naskrz!) tak, aby ji udržela zpola namočenou například v po okraj vodou naplněné zavařovací sklenici. Tu umístěte na světlé a teplé místo a pak už jen pozorujte, jak po pár týdnech vykoukne bílý kořínek. Zanedlouho z pecky vyroste i výhonek s listy, v tu chvíli můžete pecku přesadit do květináče se zeminou a pozorovat, jak vám doma roste pohledný avokádový stromek.

Rajčata a papriky

Rajčata a papriky k české kuchyni vcelku neodmyslitelně patří. I proto je skvělé si tuto zeleninu vypěstovat doma. Jak? Jednoduše! Při přípravě jídla ze svých oblíbených rajčat, paprik, kapií nebo čili papriček si nechte stranou několik semínek podle potřeby. Ta rajčatová důkladně omyjte a zbavte je průhledné dužiny. Poté je umístěte například na víčko od zavařovací sklenice a nechte je na teplém místě cca dva týdny vyschnout. Poté si připravte “pařníček” - skvěle poslouží například plastová vanička od zeleniny. Naplňte ji zeminou, semínka zasijte do řádků cca 3 centimetry od sebe, zahrňte tenkou vrstvou hlíny, důkladně oroste, vaničku překryjte potravinářskou folií, kterou upevníte provázkem či gumičkou, udělejte do folie pár drobných otvorů a umístěte na nepropustném talířku na světlé a teplé místo. Do dvou týdnů vám ze semínek vyrostou sazeničky, které poté rozsaďte do květináčů nebo truhlíků, v letních měsících je můžete vysadit i do venkovního záhonu či na balkon. Jakmile se sazenice vytáhnou a začnou obrůstat listovím, připravte jim oporu v podobě klacíku nebo třeba čínské hůlky, přivažte je lýkovým provázkem tak, aby rostliny nebyly přiškrcené a vyhlížejte květy, ze kterých následně uzrají chutné plody.

Dýně, melouny a cukety

Postup pěstování vlastních dýní, melounů i cuket je vcelku obdobný tomu rajčatovému a paprikovému. Semínka ze zeleniny vyjměte, usušte a zasijte, počítejte však s větším prostorem mezi rostlinkami. Dýně, melouny i cukety mají rády zeminu bohatou na živiny, takže pokud máte doma vlastní kompostér, určitě jim do substrátu nějakou tu hrstku přimíchejte. Rovněž nezapomínejte na častou zálivku, díky které budou plody větší a chutnější (pokud jsou rostliny suché, zejména cukety často hořknou), a na dostatek světla, bez kterého vám plody nedozrají. V případě, že se rozhodnete rostliny pěstovat v bytě či na balkoně, určitě počítejte s tím, že je časem budete muset přemístit do velkých nádob a rostliny zaberou spoustu prostoru.